top of page

Історико-архітектурний  нарис про будівлю ОВПУ МТС

ДЕРЖАВНИЙ

НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД

«ОДЕСЬКЕ ВИЩЕ ПРОФЕСІЙНЕ УЧИЛИЩЕ

МОРСЬКОГО ТУРИСТИЧНОГО СЕРВІСУ»

є провідним професійно-технічним навчальним закладом Півдня України з підготовки фахівців сфери обслуговування морського туристичного сервісу, ресторанного і готельного господарства, туристичних агенцій.

Училище розташовано у центрі міста Одеси на вул. Пушкінській у триповерховому будинку побудови 1857 року, у якому понад ста п’ятидесяти років розміщувались навчальні заклади. На сьогоднішній день будівлю внесено до переліку пам’яток архітектури.

   Один із перших путівників по Одесі, виданий у 1867 році, сповіщав про існування жіночої гімназії пані А. Г. Піллер, яка розміщувалась у цьому будинку. У ній навчалась відома українська поетеса Л. О. Василевська-Березіна (Дніпрова Чайка). Пізніше тут знаходилась друга Одеська прогімназія, у якій навчались відомі не лише в Одесі люди: Я. Б. Гамарник,  В. Є. Жаботинський,  К. І. Чуковський, Б. С. Житков та інші. На початку 20-х років у цьому будинку розміщувалась 7-а типографія, де працював Ісаак Бабель. Пізніше, продовжуючи започаткований курс освітнього призначення, у цьому будинку достатньо довго розміщувалось училище поліграфістів, а з жовтня 1945 р. воно було перепрофільовано в училище металістів, а з 1954 року – в училище, яке готувало кухарів для Чорноморського морського пароплавства; у ті повоєнні роки країні були потрібні професійні робітничі кадри різних галузей промисловості, зокрема, сфери послуг для відроджуваного торгового та пасажирського флоту. У цей час удосконалювалась система освіти, підвищувались вимоги до кваліфікованого обслуговуючого персоналу. Змінювалась і система навчальної підготовки в училищі. За період свого семидесятирічного існування воно кілька разів змінювало назву:                                                                              

 РУ-4, ТУ-5, ТУ-4, ТУ-1. ГПТУ-19. У 1984 році освітянська реформа уніфікувала різні назви професійних навчальних закладів в єдину СПТУ: училище одержало нову назву – СПТУ № 26, з 1991 – ВПУ № 26. Наказом Міністерства освіти і науки України № 673 від 03.10.2003 воно було перейменовано в Одеське вище професійне училище морського туристичного сервісу. Упродовж багатьох років училище співпрацює з крюїнговими та круїзними компаніями, які здійснюють працевлаштування українських працівників на судна провідних судноплавних компаній світу, у тому числі круїзного флоту: Carnival Group, Royal Caribbean Line, а також Princess, Holland America Line Seabourn Cruise Lines, Sea Dream Yacht Club. До професійного рівня обслуговуючого персоналу висуваються високі вимоги, що зобов’язує здійснювати підготовку фахівців за найновітнішими педагогічними та виробничими технологіями.

З 2000 року навчальний заклад брав участь у проекті «Реформа ПТУ 2000-2005 в Україні» і був визнаним базовим у галузі туризму. Цей проект проходив за участю Європейського фонду освіти, Міжнародної організації праці, Міністерства освіти і науки України, органів регіональної влади, представників навчальних закладів країни-донора – Австрії.

За час роботи у цьому проекті здійснено великий обсяг робіт, які наблизили училище до вимог сучасного сервісу європейських шкіл туризму. Виконуючи рекомендації європейських експертів, працівники закладу навчились враховувати і використовувати аналіз ринку праці, застосовувати інновації у навчанні, підтримувати постійний зв’язок з роботодавцями тощо. 3 2001 року училище є членом Європейської асоціації шкіл туризму та готелів (АЕНТ).

Учні училища – постійні учасники щорічних регіональних, всеукраїнських та міжнародних професіональних конкурсів, де незмінно виборюють престижні призові місця.

Училище також має добрі традиції лідера у спортивній та культурно-масовій роботі серед професійно-технічних закладів освіти.

Яскравим підтвердженням цього є те, що з 1989 року училище бере активну участь в обласних спартакіадах серед учнів ПТНЗ області і виборює лише перші місця. Щорічно колектив художньої самодіяльності ставав лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Чисті роси». Вокально-хоровий ансамбль «Мелодія» біля 20 років носить почесне звання «самодіяльний – народний».

Кращі традиції училища щорічно підтримуються і примножуються зусиллями його нових вихованців.

bottom of page